Daleko od domu: Valerii Franchuk – malarstwo
Od połowy września do połowy października 2022 r. w kozienickim muzeum będzie można zobaczyć wystawę malarstwa ukraińskiego artysty Valerija Franchuka. Obejmuje ona ok. 30 barwnych pejzaży, jakie powstały między wiosną a latem 2022 r.
Valerii Franchuk (Валерій Олександрович Франчук), ur. w 1950 r. we wsi Zelene (ob. Obwód Chmielnicki na Ukrainie). W 1980 r. zamieszkał w Kijowie. W 1986 r. ukończył Kijowski Instytut Sztuki (grafika). Jego twórczość obejmuje głównie obrazy olejne, wykonane przy pomocy szpachli, które można uporządkować w trzech obszarach tematycznych. Są to pejzaż, martwa natura oraz obrazy odwołujące się do problematyki Wielkiego Głodu na Ukrainie.
Dzieła o tematyce historycznej – powstałe głównie po 1990 r. – przyniosły artyście szczególne uznanie w kraju oraz szereg nagród i odznaczeń. Za swoje osiągnięcia został uhonorowany m.in. Orderem św. Michała (2008), Orderem Zasługi III stopnia (2008), Nagrodą Narodową Ukrainy im. Tarasa Szewczenki (2008), otrzymał też status artysty narodowego Ukrainy (od 2015). Odniesienia do Wielkiego Głodu bazują na wspomnieniach rodzinnych, głównie matki Marii, z d. Kobylańskiej.
Franczuk jest obecnie jednym z najbardziej docenianych ukraińskich twórców. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w Kijowie oraz Muzeum Wielkiego Głodu w Kijowie.
W swoim dotychczasowym dorobku prezentował swoje dzieła na kilkuset wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju oraz za granicą. Poza malarstwem tworzy rzeźby, grafiki, kolaże.
W 2022 r., w obliczu wojny między Ukrainą a Federacją Rosyjską, opuścił Kijów i wraz z najbliższą rodziną wyemigrował do Polski. Osiadł w Krośnie. Daleko od domu...
Powrót