Daleko od domu | finisaż | warsztaty [aktualizacja]
Dniach 15-16 października w Muzeum Regionalnym w Kozienicach przebywał jeden z czołowych artystów ukraińskich – Valerii Franchuk. Wizyta była związana z uroczystym zamknięciem wystawy „Daleko od domu", prezentującej pejzaże (sobota, 15 października) oraz rodzinnymi warsztatami plastycznymi, poprowadzonymi przez znakomitego gościa (niedziela, 16 października).
Podczas finisażu artysta odniósł się do szeregu zagadnień. W szczególności podziękował Polakom z wsparcie jakie udzielili Ukraińcom podczas wielkiej próby, jaką jest trwająca za wschodnią granicą wojna. To dzięki ich pomocy i zaangażowaniu uzyskał w naszym kraju schronienie oraz szansę dalszego tworzenia. Podkreślił także, że jego obrazy są pewną formą podziękowania. Powstały w końcu po to, aby mogły być prezentowane publiczności.
Niedzielne warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem. Wzięły w nich udział głównie dzieci i młodzież szkolna, choć przy sztalugach stanęli także dorośli. Wszyscy, bez względu na wiek, mogli liczyć na wskazówki ze strony mistrza, który dzielił się z uczestnikami nie tylko swoją wiedzą, ale i pogodnym usposobieniem. Dzięki temu każdy z półtoragodzinnych warsztatów upłynął w ciepłej atmosferze. Wszystkim uczestnikom spotkania z tego miejsca serdecznie dziękujemy.
Po zakończeniu zajęć artysta podarował kozienickiemu muzeum swoje obrazy.
Valerii Franchuk (Валерій Олександрович Франчук), ur. w 1950 r. we wsi Zelene. W 1986 r. ukończył Kijowski Instytut Sztuki (grafika). Twórczość malarską artysty można uporządkować w trzech obszarach tematycznych. Są to pejzaż, martwa natura oraz obrazy odwołujące się do problematyki Wielkiego Głodu na Ukrainie. Ostatnia z przedstawionej tematyki, zainicjowana dzięki przekazom matki artysty, polki – Marii z domu Kobylańskiej przyniosła mu szczególne uznanie.
Za swoje osiągnięcia Valerii Franchuk został uhonorowany m.in. Orderem św. Michała (2008), Orderem Zasługi III stopnia (2008), Nagrodą Narodową Ukrainy im. Tarasa Szewczenki (2008), otrzymał też status Zasłużonego Artysty Ukrainy (2005) oraz Artysty Narodowego Ukrainy (od 2015).
Prezentował swoje dzieła na kilkuset wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w Kijowie oraz Muzeum Wielkiego Głodu w Kijowie.