IPN - Aktion Reinhardt
80. rocznica pacyfikacji kozienickiego getta skłoniła muzeum do podjęcia dwóch inicjatyw związanych z dramatycznymi wydarzeniami z 1942 r. Pierwsza to wystawa planszowa opracowana przez IPN, druga to wykład dr. hab. Sebastiana Piątkowskiego.
W ramach „Aktion Reinhardt" gromadzono Żydów z małych miejscowości w wybranych gettach. Następnie przewożeni byli do obozów zagłady, z naszego terenu głównie do Treblinki. W szczytowym momencie w kozienickim getcie mogło przebywać nawet 13.000 osób. 27 września 1942 r. miejsce to uległo pacyfikacji.
Od 16 września do 9 października 2022 r. muzeum prezentuje także okolicznościową wystawę, przypominającą kulisy wspomnianej operacji, a przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu.
28 września w naszym muzeum odbył się wykład dr. hab. Sebastiana Piątkowskiego (Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu) nt. likwidacji kozienickiego getta. Prelegent przedstawił proces narastania represji wobec ludności żydowskiej – począwszy od ewidencjonowania Starozakonnych, poprzez wprowadzenie obowiązku pracy i noszenia opasek z gwiazdą Dawida, po zamknięcie w gettach.
Odniósł się także do akcji „Reinhardt", przeprowadzonej przestrzeni 1942 i 1943 r. na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Polegała ona na koncentrowaniu Żydów z mniejszych miejscowości w większych ośrodkach, przed wywiezieniem ich do obozów zagłady. Latem 1942 r. w kozienickim getcie mogło przebywać nawet 13.000 ludzi. 27 września zostali oni przetransportowani na stację kolejową w Bąkowcu. Stamtąd dwa pociągi (każdy po ok. 60 wagonów) przewiozły osoby wyznania mojżeszowego do obozu zagłady Treblinka II.
Prelekcja została zorganizowana w związku z 80. rocznicą pacyfikacji kozienickiego getta i spotkała się z żywym zainteresowaniem publiczności.
Powrót