Noc Muzeów 2023 | Relacja
27 maja po raz kolejny w Kozienicach odbyła się Noc Muzeów. Tym razem motywem przewodnim imprezy była kultura węgierska. Zespół placówki z tej okazji przygotował dla zwiedzających szereg atrakcji: wystawę prac i koncert Márii Petrás, „kociołkowanie", prelekcję nt. tańców ludowych itd.
Mária Petrás na co dzień żyje i tworzy na Węgrzech. W swoich pracach czerpie z tradycji ludu Czango – grupy etnicznej zamieszkującej tereny Rumunii oraz Mołdawii, odróżniającej się od swoich sąsiadów kulturą, językiem (narzeczem węgierskiego), a także wiarą (rzymskim katolicyzmem). Do tej pory jej dzieła prezentowane były na ponad 300 wystawach, również poza granicami Europy. Do kozienickiego muzeum trafiło przeszło 30 płaskorzeźb z przedstawieniami Matki Boskiej.
Oficjalnego otwarcia ekspozycji dokonali Maciej Kordas – dyrektor muzeum oraz Aleksandra Jarosz-Panek – kurator wystawy. Przybliżyli oni gościom partnerów Nocy Muzeów: Gábora Lagziego (Instytut Liszta Warszawa - Liszt Intézet Varsó), Ewę Hangel (Kociołek i Wino), Joannę Mieszkowicz (Fundacja Aeris Futuro), a także samą p. Márię Petrás. Podczas oficjalnego otwarcia, w imieniu władz samorządowych, głos zabrała zastępca burmistrza Dorota Stępień (prócz niej w do muzeum przybyli także Mirosław Pułkowski – zastępca burmistrza oraz Sylwia Wąsik – sekretarz gminy Kozienice).
Po kilku słowach wstępu nadszedł czas na koncert. Mária Petrás już w pierwszym utworze zahipnotyzowała publiczność. Była to muzyczna modlitwa. Jak stwierdziła artystka – w jej stronach każdą czynność zaczyna się od modlitwy i modlitwą kończy. Kolejne kompozycje oraz komentarze potęgowały nastrój, przenosząc widownię w intrygujący świat Czangów. Gdy wybrzmiały ostatnie takty ostatniej pieśni (jak się okazało – modlitwy) zgromadzeni podziękowali p. Márii owacją na stojąco.
W dalszej części wydarzenia goście muzeum mogli skosztować przysmaków kuchni węgierskiej („kociołkowanie" pod czujnym okiem Ewy Hangel), a część nabyć na okolicznościowym stoisku i zabrać do domu. Po przerwie technicznej wielu z nich udało się na prelekcję Joanny Mieszkowicz nt. tańca w kulturze Czango. Po krótkim wprowadzeniu prowadząca zaprosiła publiczność do wspólnej zabawy – w końcu opowieść o tańcu to nie to samo co uczestnictwo w nim.
Podczas Nocy Muzeów nie zabrakło także tego, co stanowi istotę akcji, czyli zwiedzania sal wystawowych po zmroku.
Kozienicka Noc Muzeów została objęta honorowym patronatem Ambasady Węgier w Polsce oraz Burmistrza Gminy Kozienice Piotra Kozłowskiego.
Powrót