Oto dni krwi i chwały – Reduta Ordona i Rakietnicy Królestwa Polskiego
OTO DNI KRWI I CHWAŁY – REDUTA ORDONA
I RAKIETNICY KRÓLESTWA POLSKIEGO
Wystawa przygotowana przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.
Ekspozycja podzielona jest na dwa bloki tematyczne.
Pierwsza część prezentuje zagadnienia związane z początkiem rakietnictwa polskiego, wykorzystywanego do działań zbrojnych w 1 poł. XIX wieku. Ukazane są sylwetki najważniejszych postaci związanych z tą dziedziną artylerii, prezentowany jest warsztat, w którym produkowano pierwsze rakiety oraz rekonstrukcje dziewiętnastowiecznych pocisków.
Druga część wystawy opowiada historię walk, w trakcie Bitwy o Warszawę 6.09.1831 r., wojsk polskich i rosyjskich na Reducie Ordona. Możemy dziś odtworzyć przebieg tego starcia na podstawie znalezisk z badań archeologicznych prowadzonych na reducie przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Obiekty prezentowane na ekspozycji ukazują militaria oraz przedmioty osobiste poległych żołnierzy. Zaprezentowana jest również sylwetka bohatera wspomnianej batalii Konstantego Juliana Ordona.
Na wystawie są pokazane także eksponaty pozyskane w wyniku współpracy z Muzeum Mazowieckim w Płocku i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Wernisaż wystawy "Oto dni krwi i chwały – Reduta Ordona i Rakietnicy Królestwa Polskiego".
W uroczystym otwarciu 27 lutego, udział wzięli: zastępcy burmistrza Pani Dorota Stępień i Pan Mirosław Pułkowski, przewodniczący Rady Miejskiej Rafał Sucherman, starosta kozienicki Pan Andrzej Jung, przewodniczący Koła Piłsudczyków w Kozienicach Marian Śledź, sołtys Nowej Wsi i Chinowa, dyrektor muzeum Krzysztof Reczek, kurator wystawy Grzegorz Kocyk, pracownicy muzeum i przedstawiciele lokalnych mediów. Względy pandedemiczne nie pozwoliły na zaproszenie szerszego grona uczestników.
Po przemówieniach organizatorów – głos zabrali przedstawiciele władz z uznaniem wyrażając się o wystawie i o propozycji uczczenia pomnikiem poległych powstańców w bitwie pod Nową Wsią w lutym 1831 roku. Na zakończenie wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli ekspozycję. Przybyłym gościom serdecznie dziękujemy za przybycie i zapraszamy do obejrzenia krótkiej foto-relacji.
Powrót