Sentymentalne Powroty
Między 29 kwietnia a 30 maja 2022 r. w kozienickim muzeum była eksponowana wystawa lalki artystycznej „Sentymentalne powroty". Ekspozycja nawiązywała do zdarzeń. Mody i atmosfery lat 20. i 30. XX w.
Wystawa lalki artystycznej „Sentymentalne powroty" jest wynikiem twórczych poszukiwań i pasji Anny Michalczyk oraz Jolanty Weiser. Pomysł jej powstania narodził się podczas warsztatów plastycznych prowadzonych przez Elżbietę Raczkowską w Resursie Obywatelskiej w Radomiu. Fotografie i lalki artystyczne w strojach z epoki art deco stanowiły kanwę opowieści. Ekspozycja była pewnego rodzaju wehikułem czasu – ukazywała klimat okresu międzywojennego, przypominała życie codzienne w przedwojennej Polsce i przedwojennych Kozienicach.
Autorki wystawy, pragnąc rozwinąć swoje umiejętności plastyczne, skupiły się na temacie konstrukcji lalki artystycznej. Lalki prezentowane na wystawie miały wysokość od 20 do 30 cm. Proces ich powstawania składał się z wielu etapów. Odpowiedni wzór nanoszono na płótno w kolorze ciała. Poszczególne elementy, czyli tułów, ręce, nogi i głowa były wycinane, zszywane i wypychane granulatem anilanowym. Włosy powstawały głównie z przędzy czesankowej. Usztywnione drutem i połączone w całość elementy składały się „ciałko" lalki. Dzięki temu rozwiązaniu mogła ona być ustawiona w odpowiedniej pozycji.
W procesie twórczym szczególne miejsce posiadało opracowanie ubiorów. Należało wyszukiwać materiały, a także dodatki w postaci koronek, guzików, klamr itd. – wszystko w rozmiarze mini (każdy szczegół dostosowywany do epoki i do pozycji jaką reprezentuje lalka). Materiały do stroju pozyskiwano we wszelkich sklepach z ubraniami vintage. Jednak wiele elementów trzeba było wykonać ręcznie. Autorki dziergały więc sweterki, buciki, kołnierzyki... Miniaturowa garderoba oparta została na historycznej konfekcji, a także wzorach z ilustrowanych wydawnictw, filmach, kostiumach teatralnych.
Prezentowane na sali wystaw laki artystyczne zostały wykonane z pietyzmem, a także troską o najdrobniejsze szczegóły. Modele te odwoływały się w estetyce oraz ekspresji do wrażliwości, a także doświadczenia osób dorosłych.
Anna Michalczyk – emerytowana nauczycielka języka angielskiego, pedagog i wychowawca młodzieży V Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Radomiu. Jej pasją są malarstwo, rysunek, rękodzieło artystyczne – biżuteria, haft, a także materiałowe lalki. Ma na swoim koncie udział w kilku plenerach plastycznych oraz wystawach zbiorowych.
Jolanta Weiser – emerytowana ekonomistka z Radomia. Uprawia malarstwo i rysunek, w kręgu jej zainteresowań pozostaje także rękodzieło artystyczne – biżuteria, ubiory, pisanie ikon. Od lat z powodzeniem zajmuje się tworzeniem lalek artystycznych. Swoje prace pokazywała na kilku wystawach zbiorowych, brała też udział w plenerach plastycznych.
Poniżej prezentujemy zdjęcia z otwarcia wystawy (29 kwietnia 2022 r.).
Powrót