Sokotra: Wyspa Smoczej Krwi
Wystawa „Sokotra – Wyspa Smoczej Krwi" była dostępna w kozienickim muzeum dla zwiedzających między 28 stycznia a 2 kwietnia 2022 r. Obejmowała ona kilkadziesiąt fotografii Jacka Herman-Iżyckiego dokumentujących unikatową przyrodę mało znanego, ale niezmiernie interesującego miejsca.
Autor wystawy, poprzez swoje fotografie, przybliża przyrodę wyspy, która wciąż pozostaje na uboczu światowego zainteresowania turystycznego. Goście muzeum będą mieli okazję zobaczyć niepowtarzalny krajobraz Sokotry – największej spośród czterech wysp niewielkiego archipelagu, leżącego na Oceanie Indyjskim pomiędzy Afryką a Półwyspem Arabskim.
Dzięki długotrwałej izolacji wytworzyła się tam unikatowa flora. Jedna trzecia spośród ponad 800 roślin rosnących na Sokotrze to endemity, czyli gatunki występujące wyłącznie na ograniczonym obszarze. Na szczególną uwagę zasługuje dracena smocza, której żywica wypływająca z naciętej kory lub liści z czasem uzyskuje charakterystyczną czerwoną barwę. Za sprawą drzewa miejsce te nazywane jest często „Wyspą Smoczej Krwi". W 2008 r. Sokotrę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Badacze i ekolodzy uważają wyspę za jedno z 10 najważniejszych miejsc dla zachowania bioróżnorodności Ziemi.
2 kwietnia w kozienickim muzeum odbył się finisaż wystawy. Wydarzenie było okazją do spotkania z Jackiem Herman-Iżyckim oraz kuratorem wystawy Robertem Dulem. Zgromadzeni mieli także możliwość zobaczenia fotografii, jakie nie znalazły się na ekspozycji.
Autor, podczas swojego wystąpienia, poruszył kilka tematów – m.in. przybliżył zgromadzonym szereg ciekawostek związanych z wyspą. Sokotra była znana w świecie antycznym ze względu na pozyskiwanie na jej terenie kadzidła, mirry oraz aloesu wysokiej jakości. Miejsce to wzmiankowano w licznych opowieściach – eposie o Gilgameszu, micie o Feniksie, przygodach Sindbada Żeglarza czy w żywocie św. Tomasza Apostoła. Ten ostatni miał po dotarciu na wyspę wznieść kościół z pozostałości rozbitego okrętu.
W trakcie wystąpienia zdradził także kontekst powstania szeregu fotografii. Odniósł się np. do zdjęcia przedstawiającego wrak radzieckiego czołgu T-34. Ten niespodziewany element krajobrazu dziś stanowi pamiątkę po obecności wojsk ZSRR na wyspie w latach 80. XX w. (pod koniec poprzedniej dekady Jemen – do którego przynależy Sokotra – wszedł współpracę z państwami bloku wschodniego).
Spotkanie zakończyły pytania ze strony publiczności. Jedno z nich dotyczyło najbardziej wymagającej wyprawy. Jacek Herman-Iżycki bez wahania odpowiedział, iż była to samotna podróż rowerem przez Saharę, obfitująca w szereg i groźnych, i zabawnych perypetii. Dla osób spotkanych podczas wędrówki był zarówno śmiałkiem, jak również przybyszem „z dalekiego kraju, w którym rosną jabłka".
Jacek Herman-Iżycki od 1989 r. działa w branży wydawniczej. W wolnym czasie podróżuje i fotografuje (odwiedził ponad 60 krajów). Jest autorem albumów poświęconych swoim dalekim wyprawom (Wyspa Wielkanocna, Sokotra, Antarktyda), a także publikacji dotyczących historii i dziedzictwa kulturowego Łemkowszczyzny oraz Beskidu Niskiego. Zdjęcia z jego wyjazdów były prezentowane były w wielu muzeach i placówkach kulturalnych w Polsce, jak również za granicą.
Oto zdjęcia z finisażu wystawy.
Powrót