Wspomnienie prof. Karola Piaseckiego | Relacja
10 marca w kozienickim muzeum miało miejsce spotkanie „Od krajoznawstwa po antropologię: intelektualne poszukiwania prof. Karola Piaseckiego". Była to okazja do przypomnienia dokonań pochodzącego z Kozienic badacza, a także poszerzenia wiedzy nt. regionu za sprawą wykładu dr. Łukasza Maurycego Stanaszka pt. „Tajemnice Doliny Środkowej Wisły". Uzupełnieniem wydarzenia były projekcje materiałów filmowych.
Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem. Wśród zgromadzonej publiczności pojawili się m.in. samorządowcy (z przewodniczącym rady miejskiej Rafałem Suchermanem na czele), rodzina i przyjaciele Karola Piaseckiego, jak również liczni zainteresowani poruszonym tematem. Karierę naukową badacza syntetycznie zreferował dyrektor muzeum Maciej Kordas. Głos zabrali także członkowie rodziny. Jolanta Młodawska, siostra antropologa, skupiła się na jego dzieciństwie – w szczególności latach spędzonych w harcerstwie. Jak przyznała, to w ramach tejże organizacji odkrył uroki pobliskiej Puszczy Kozienickiej oraz zainteresował się jej fauną i florą. Z kolei syn Karola Piaseckiego Michał opowiedział zgromadzonym o łączącej go z ojcem pasji – ornitologii. Wspominał wspólne wędrówki, jakie odbyli, w celu poszukiwania najciekawszych gatunków ptaków. Kilka słów o badaczu padło też z ust dr. Łukasza Maurycego Stanaszka. Nawiązał on m.in. do kulisów identyfikacji grobu Mikołaja Kopernika. W ramach prowadzonych prac odtworzono twarz astronoma na postawie czaszki. Porównano także materiał genetyczny pozyskany ze szczątków oraz włosów (znalezionych w kalendarzu astronomicznym Kopernika – wolumin znajduje się obecnie w Szwecji). W obu próbkach odnaleziono to samo DNA. Jednym z członków zespołu badającego tę sprawę był prof. Karol Piasecki.
Wystąpienie dr. Łukasza Maurycego Stanaszka (Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie) dotyczyło Urzecza – mikroregionu, w skład którego wchodziły nadwiślańskie miejscowości od dzisiejszej Saskiej Kępy po ujście Pilicy i Wilgi. Kozienice, wraz z okolicami, znajdują się poza wspomnianym obszarem, lecz wiele zjawisk na obu terenach było podobnych. Wśród nich zwrócić uwagę należy na żyzność terenów nadrzecznych, przekładającą się na dostatek mieszkańców. Ponadto Wisła stanowiła jedną z najważniejszych arterii komunikacyjnych. Wzdłuż niej osiedlali się podążający z południa flisacy oraz przybywający z północy – często już spolonizowani – Olędrzy. Pierwsi przybywali na nasze tereny z wiedzą nt. handlu, drudzy specjalizowali się w melioracji i zagospodarowywaniu terenów podmokłych. To za ich sprawą nad rzeką pojawiły się m.in. wierzby płaczące – drzewa osuszające glebę. Ślady tych procesów są widoczne do dziś w nazwach miejscowych (np. Holendry Kuźmińskie) oraz nazwiskach takich jak „Flisek" czy „Oryl".
Przypomnijmy: dr hab. Karol Piasecki, prof. US urodził się 11 marca 1952 r. w Kozienicach. Naukowo związany był z Uniwersytetem Warszawskim, z czasem zaś Uniwersytetem Szczecińskim. Jego badania obejmowały m.in. zagadnienia z zakresu antropologii, etnografii i etnologii. Był zapalonym ornitologiem oraz krajoznawcą. Wydał kilka przewodników po Puszczy Kozienickiej i Stromeckiej. Zmarł 20 stycznia 2023 r.
Powrót