"Wincenty Flak – pomiędzy religijnością a patriotyzmem" | 20 listopada 2024 r. | Relacja
20 listopada w Muzeum Regionalnym w Kozienicach odbyła się promocja książki „Wincenty Flak (1870-1943) – rzeźbiarz z Zielonki Nowej". Za powstanie książki odpowiadał partner wydarzenia – Muzeum Regionalne w Zwoleniu. Spotkanie obejmowało wystąpienia trzech prelegentów.
Jako pierwsza głos zabrała dr Katarzyna Madejska – dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu. Opowiedziała ona o kulisach powstania książki w ramach projektu „Wincenty Flak – pomiędzy religijnością a patriotyzmem" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jego ramach została wydana monografia nt. Wincentego Flaka, jak i m.in. repozytorium zawierające informacje nt. artysty.
Następnie wystąpił dr hab. Paweł Madejski – na co dzień pracownik naukowy Instytutu Historii UMCS w Lublinie. Przedstawił on zgromadzonym sylwetkę Wincentego Flaka, który urodził się w 1870 r. pod Kozienicami, w Starej Wsi. W dorosłym życiu, już w Zielonce Nowej k. Zwolenia, utrzymywał się z pracy na roli, próbował prowadzić restaurację, grał w wiejskich kapelach oraz rzeźbił. Jego prace przekazano m.in. prezydentowi Ignacemu Mościckiemu, co należy uznać za istotne wyróżnienie. Rzeźbiarz zmarł w 1943 r.
Jako ostatnia głos zabrała Danuta Olesiuk – kustosz w Muzeum Wsi Lubelskiej. W swoim wystąpieniu skupiła się na technice oraz inspiracjach Wincentego Flaka. Przeanalizowała charakterystyczne dla jego prac bogate zdobienia (nieprzystające do typowej sztuki ludowej). Niektóre z nich artysta mógł podpatrzeć w kościołach, inne w książkach lub gazetach. Odniosła się też do krzyża stojącego przy ul. Kolejowej w Kozienicach, który został wykonany przez Wincentego Flaka (warto odnotować, że w prace badawcze nad ww. obiektem zaangażowany był b. dyrektor MRK – Krzysztof Reczek).
Po zakończeniu wystąpień zawiązała się dyskusja z publicznością. Zgromadzeni otrzymali także egzemplarze wydawnictwa.